Hello deyin, Z-Wave Goodbye

Z-Wave Smart Home kurulumunun cazibesinin bir kısmı sunulan çok çeşitli donanım modülleridir. Şu anda 1.500’den fazla benzersiz Z-Wave modülü üreten 375 farklı üretici bulunmaktadır. Etkileyici.

Sorun

Ancak Z-Wave ‘standart’ olsa da, ele alınması gereken büyüyen bir sorun var. Ne zaman yeni bir cihaz piyasaya sürüldüğünde kendinize sormalısınız-bu Z-Wave kurulumumda destekleniyor mu?

İster Domoticz, Fibaro, Homeseer, Indigo, SmartThings, Vera, Zipato veya başka bir donanım veya yazılım denetleyicisini çalıştırın, yeni bir cihazın yarasadan çalışacağından emin olmaktan uzaktır.

Aslında, en iyi ihtimalle, bir güncellemenin bu modüle destek eklemesi için biraz zaman beklemeniz çok daha olasıdır. En kötü ihtimalle asla desteklenemez.

Bazı çoklu sensör cihazlar, kontrolörünüzde orta bir zeminde yaşayabilir, sadece bazı özellikleri desteklenir-belki de hareket mevcut olacaktır, ancak örneğin sıcaklık olmaz.

Sebep

Bunun nedeni, her üretimin her yeni cihaz için desteği denetleyicilerine programlaması gerektiğidir ve bu büyük bir soru haline gelir. Samsung gibi mega şirketler bile tüm bu yeni şeyleri eklemek için zaman ayırıyor, bu yüzden çok daha fazla niş oyuncu için nasıl büyük bir sorun haline geldiğini görmek kolay. Mac Home Automation Uzmanları Indigo Domotics’e tam olarak neyin dahil olduğunu sorduk ve bize söylediler…

Asıl sorun, Z-Wave Protokolü temel işlevselliği tanımlayan komut sınıfları (karartma, röle açma/kapama, sensörler vb.) Sağlamasına rağmen, bunu Indigo’nun üst düzey cihazlarına ve en iyi nasıl çevireceğimizi bulmamız gerektiğidir. Hangi kullanıcı arayüzü, eylemler ve tetikleyicilerin gösterilmesi gerektiğini ve bu komut sınıflarıyla ve uç noktalarla nasıl eşleştiklerini anlayın. Sık sık sorunlar, hangi komut sınıflarının kullanıldığını iyi belgelemeyen satıcılarla gelişirken, sonumuzdaki zahmetli kısım her şeyin daha üst düzey nesneler ve kullanıcı arayüzüne nasıl eşlenmesi gerektiğini bulmaktır. Başka bir sorun, çok düğmeli tuş takımları gibi bazı yüksek seviye modülleri için net (veya en azından tutarlı bir şekilde takip edilen) Z dalgası standartlarının olmamasıdır. Modüller de genellikle çalışmamız gereken ürün yazılımı hatalarına sahiptir ve ayrıca kullanıcı arayüzünde hangi yapılandırma parametrelerini göstermek istediğimizi bulmalıyız. Tüm bunları birlikte ekleyin ve bu cihaz tanımlarını yapmak için, özellikle çok daha karmaşık modüller için önemsiz bir çaba gerektirebilir.

Daha sonra, yeni bir donanım bülteninin nasıl yönetilmesi zorlaştığını ve şirketlerin kaynaklarına nasıl öncelik vermeleri gerektiğini ve diğerlerini geride bırakırken bazı cihazlar eklediklerini görmek kolay.

Çözüm?

Öyleyse daha iyi bir yol var mı yoksa bu kadar çeşitli donanımlara sahip akıllı ev sistemleri istiyorsak, katlanmamız gereken bir şey mi? Z-Wave İttifakından durum hakkındaki düşüncelerini istedik ve bize söylediler ..

Z-Wave İttifakı, ekosistemindeki tüm cihazların tüketiciler için çok çeşitli seçenekler oluşturmak için birlikte çalışabilmesini sağlamaya kararlıdır. Bu amaçla, ürünleri onaylamak ve birlikte çalışmaları gerektiğinden emin olmak için Z-Wave Plus sertifikasyon programının tanıtımı oluşturuldu. Z-Wave Plus ile, özellikle cihaz işlevselliğine odaklanan ve cihazların Z-Wave denetleyicileri tarafından daha iyi tanınmasına izin veren “cihaz türleri” olarak bilinen kategoriler oluşturduk. Çok daha fazla ürün Z-Wave Plus sertifikasından geçtikçe, ağ geçitlerinin, denetleyicilerin ve merkezlerin kullanıcı arayüzlerine uyumluluğu tanıması ve oluşturması çok daha kolay olacaktır.

Farklı cihaz türleri için sertifika gereksinimlerinin tam olarak ne olduğunu bilmeden, bunun sorunu çözüp çözmeyeceğini bilmek zordur. Ancak Z-Wave Plus sertifikası, kesinlikle ideal yönde bir adım gibi görünen daha yüksek bir seviyede çok daha fazla operasyonel tutarlılığı test ediyorsa.

Samsung, SmartThings merkezleri etrafında büyük bir topluluk oluşturdu ve kullanıcılar IDE’yi (entegre geliştirme ortamı) kullanarak yeni donanım için kendi ‘sürücülerini’ geliştirebiliyorlar. Github şu anda ‘SmartThings’ terimi için 90 artı sayfa arama sonucuna sahiptir.

En iyisi olmasa da ve işler kırılırken (özellikle Samsung açıklanmamış değişiklikler yaptığında), diğer üreticiler topluluklarından yeteneklerinden çok daha fazla avantaj elde edebilirler mi?

#
Ön izleme
Ürün
Değerlendirme
Fiyat

1
AEOTEC Multisensor 6, Z-Wave Plus 6-IN-1 hareket, sıcaklık, nem, ışık, UV, titreşim sensörü …
281 İncelemeler
£ 42.87
Amazon’a Git

2
AEOTEC HOME Enerji Ölçer Gen5, Z dalgası artı Akıllı Elektrik Enerjisi Kullanım Monitörü, Gerçek Zamanlı Gücü Bildirin …
75 yorum
£ 87.13
Amazon’a Git

3
AEOTEC Z-STICK GEN5 Plus, Z-Wave Plus USB Z-Wave Gateway, Zwave Hub Controller Pro 2020 …
12 yorum
£ 71.50
Amazon’a Git

Başarı işareti

Nihayetinde Z-Wave’nin bu sorunla karşılaştıkları başarısının bir işaretidir. Ve elbette uyumluluk karışıklığı da onlar için özel değildir, sadece renk sistemleri için 3. taraf ampul desteği yapılmış son zamanlarda kendinden kaynaklanan gaf (ve sonraki U dönüşü) Philips’e bakın.

Ancak Z dalgasının popülaritesi onu en çok önemsiyoruz ve bu sorunlara rağmen hala birçok insan için en iyi akıllı ev seçeneklerinden biri-kendim dahil. Bu yüzden lütfen, tüm bu harika yeni cihazlara Z-Wave Güle güle yapma.

Z-avealliance.org: Çok daha fazla Z-Wave Posts’u okuyun

Daha fazla istemek? – Bizi Facebook’ta bizim gibi Twitter’da takip edin veya RSS feed’imize abone olun. Bu haber hikayelerini her gün doğrudan gelen kutunuza e -posta yoluyla sunabilirsiniz.

Bunu Paylaş:
Facebook
Twitter
Reddit
LinkedIn
Pinterest
E -posta
Daha

Naber
Yazdır

Skype
Tumblr

Telgraf
Cep

Amazon Ürün Reklamcılığı API’sinden 2021-10-04 / Ortaklık Bağlantıları / Görüntüler hakkında son güncelleme

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.