[Sponsor] Açık Kaynak Otomasyon Daha Akıllı Binaların Sırrı

Modern binalar, otomasyon işlemi sırasında doğrusal aktüatörlerden yararlandı. Daha akıllı binalara olan talep istikrarlı bir şekilde artıyor, bu nedenle insanlar yeni pazardan yararlanmak için yenilikler ortaya koyuyor. Bireyler inovasyon bulduklarında, yapmaları muhtemel ilk şey onu lisanslamak, hatta bir şirketi onunla başlatmaktır. Ancak, bu her zaman yeniliği hızlandırmak için iyi bir fikir olmayabilir. Çözüm açık kaynak platformlarını kucaklıyor. Açık kaynaklı yazılım daha fazla inovasyon sağlar ve özelleştirme maliyetini düşürür. Yazılım farklı donanım için geçerli olduğundan birlikte çalışabilirliğe izin verir.

Bina sahipleri, binalarını otomatikleştirmek için açık altyapıyı kullanabilirler. Açık kaynak, binaları otomatikleştirmenin maliyetini düşürmede hayati önem taşır. Sistemlerin geliştirilmesinin maliyeti, otomasyon şirketleri ile sistemleri kullanan donanımın üreticileri arasında bölünür. Her ne kadar her şey sektörde açık kaynak olmasa da, sistemlerin birlikte çalışabilirliği nedeniyle inşaat endüstrisinin performansı iyileşecektir.

Bazı şirketler açık kaynak sistemleri edindi ve değişiklikler yaptı ve sonra bunları kapattı. Kapalı sistemler, bina sahiplerini satıcılara kilitleme sınırlamasına sahiptir ve uyumsuzluk durumunda başka bir sisteme geçmeyi imkansız hale getirir. Teknolojinin değişme oranı, bina sahiplerini kapalı sistemlerden kolay otomasyona izin vermek için açık kaynağa zorlayacaktır. Kapalı sistemlerdeki yazılım güncellemeleri, özellikle yeni donanım gerektirdiğinde maliyetli olabilir. Yazılım güncellemesi nedeniyle yeni makineler edinmek gerçekçi değildir ve uyumluluğu koruyan açık sistemlere geçerek önlenebilir. Sektördeki kapalı yazılım sorununa uzun vadeli çözüm, tamamen topluluğa ait olan ve şirketler tarafından satın alınamayan açık kaynak platformlarının benimsenmesidir.

Şu anda, açık kaynaklı ev otomasyon sistemleri ticari binaları idare edemez. Bununla birlikte, uzun vadede, sistemler karmaşık hale gelecek ve daha düşük maliyetlere sahip olacaktır. Açık kaynak daha yüksek bir oranda büyüyor ve sektörü devralma potansiyeline sahiptir. Modeli açık standartlara dayalı olan ve düşük maliyetli bileşenler sunan şirketler, sistemler ticarileştirildiğinde avantajlı olacaktır.

Bir bina otomasyon sistemi farklı katmanlardan oluşur. En düşük seviye, binanın parlaklığı ve sıcaklığı gibi verileri alan sensörlerden oluşur. Alınan veriler onu kaydeden bir sunucuya gider. Sunucu, sahibinin verileri görebileceği bir kullanıcı arayüzünden bağlanır. Otomatik binalardaki tüm parçaların birlikte çalışması çok önemlidir. Tüm sistem farklı bileşenlerden oluşur, ancak doğal olarak birlikte çalışmalıdırlar. En önemli husus, çeşitli katmanların birlikte çalışabilir olması gerektiğidir, böylece aralarında köprü kurmaya gerek kalmaz.

Piyasadaki mevcut sistemlerin çoğunda birincil zorluk, entegrasyonda sorunlar sunmalarıdır. Bu nedenle, bina otomasyonunun daha büyük ölçekte uygulanması zor olmuştur. Operatörler teknik zorluklarla karşılaşırlar, çünkü farklı satıcılar platformlarını diğer satıcıların sistemleriyle entegre edilemeyecek şekilde kilitler. Sorun, farklı platformların birlikte çalışmasını sağlayacak ve satıcıları platformun aksine özelliklere daha fazla odaklanmaya itecek açık kaynak standartlarına göre çözülebilir.

Sonuç olarak, açık sistemlerin fikirlerini desteklemek için bina otomasyon endüstrisindeki bireylerin geldiği zaman geldi. Binaları daha verimli hale getirme potansiyeline sahiptirler. Konsept tamamen gelişmemiş olsa da, açık kaynak otomasyonuna yatırım yapmak, daha ucuz ve konforlu akıllı binalara olan talebin artmasıyla gelecekte getirileri garanti edecektir.

Bunu Paylaş:
Facebook
Twitter
Reddit
LinkedIn
Pinterest
E -posta
Daha

Naber
Yazdır

Skype
Tumblr

Telgraf
Cep

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.