Case Study: spectacular Dorset property gets The Loxone smart home treatment

When we saw this spectacular Loxone powered home (installed by Amica) we just had to share it. located in Ferndown, east Dorset, the property was rebuilt from the ground up last year. Over to Loxone for the full story…

Ferndown

The grandeur of the home is immediately obvious as you turn off the road into the gravelled drive. walk into the double volume entrance hall and you’ll be welcomed by an interior that has been beautifully decorated. It was essential both for the architect and the homeowner that the interior was not overshadowed by the smart home technology, and rightly so.

In fact, looking around the home you would be forgiven for not immediately noticing that this is a smart home because of the lack of common big control panels and banks of switches. As this is a great example of a real smart Home, you’ll start to notice that the intelligence is actually behind the scenes; with Loxone taking care of the lighting, heating, safety and security and access control without the homeowner or their guests needing to do anything.

When it concerned building their dream home, the family had two requirements of the home automation; future-proof cabling and a service that would centralise the main aspects of the home, such as the lighting and heating.

It was essential that this method to automation was already at the fore when the family started working with their architect; Chewton Bespoke Homes. The architect works with Loxone Gold Partner, Amica, to take care of the smart home planning on some of their builds. The family appreciated how having smart home experts on-hand implied they could already envisage throughout the planning stages what lighting and other functionality they would have on a room by room basis.

Another essential consideration for this family was the ability to control all of the lights in the house and have an summary of what was on, no matter whether they are at home or on holiday.

The family have had some time to work out in so we caught up with them and Ben from Amica to find out about some of their preferred functions and their experience of ensuring their dream home was a smart home…

The Day Space

The main smart home feature in this home is apparent in the large day space area – an immense open plan area on the ground floor, leading off the entrance hall through double doors ahead of you. There you’ll find the entertaining heart of the home. A beautifully organized seating area with a side-by-side fireplace and flat screen TV adorning a feature wall; a 12-seater dining table and drinks sideboard; flanked by a double volume kitchen with solid clean lines, and a robust island with three modern metallic cut-out patterned pendant lights hanging above.

This day space area has natural light aplenty thanks to an range of windows, skylights and two double glass doors opening up onto a wrap-around patio and immaculate lawn.

All things bright and Beautiful

Lighting was the main aspect of the home that the family wanted to be intelligently automated, as well as to be able to control remotely. With Loxone, this is exactly what Amica have delivered.

Throughout the home, lights turn on and off automatically, implying the family doesn’t ever need to worry if they leave a light on. When the family gets home from work or school, the lights start to come on automatically based on the time of day and the light level in the room. If the room has enough natural sunlight then the lights don’t even need to come on at all. This is great for parts of the home such as the day space, where natural light can flood in on a sunny day. Of course, after dusk or if it is an overcast day, then the lights will turn on with motion to guarantee the room is adequately lit.

The lady of the house is particularly amazed with the ability to see, at a glance, which lights are on in the house using the Loxone smart home app – wherever in the world she may be.

With Loxone, each room has various lighting moods to suit different occasions, making use of different light levels, circuits and potentially colours. In the day space, there is an entertaining lighting mood which can be set with a tap on one of the Touch switches located around the room.

“Being able to tap a few times on the switch and select a lighting mood that suits the environment is always a winner. When we are entertaining guests we can tap the switch a few times and set the lights to a beautiful entertaining mood which tends to go down well with our guests! They are shocked and impressed at how easily the system can be controlled and how numerous different lights can be combined to create so numerous different atmospheres.”

The smart lighting in this home also adjusts the level of light based on time. For example, when it’s 3am and someone needs to use the restroom or a trip to the kitchen, the lights turn on at an appeasingly low level or only one lighting circuitBirinin yolunu bulmak için yeterli ışık olması, ancak onları göz kamaştıracak ya da başka birini uyandıracak kadar fazla olmayacak şekilde açın.

İşler ısınıyor

Ev otomasyonu ile yaşarken evimizle etkileşim kurma şeklimiz daha iyiye. O kadar çok görev var ki, bir Loxone sistemi bizim için ilgileniyor. Bu akıllı evde, perde arkasında meydana gelen akıllı otomasyon seviyesi sayesinde, imarlı akıllı ısıtmadır… Isıtma kontrolleriyle uğraşmak zorunda kalmanın günleri. Bir Loxone sistemi sürekli olarak öğrenir ve sadece kendine bakar. Ailenin misafirleri kalması gerekir, oda sıcaklığı kolayca ayarlanabilir.

Bu evde akıllı ısıtmanın aslında Ben’in tercih ettiği özelliklerden biri olan başka bir yönü daha var:

“Tuvalet zaten binalardan iyi ve sıcak olsa da, mükemmel bir yaz günü veya güzel bir yaz günü güneş; Duştan çıktığınızda yine de sıcak, kuru havlulara sahip olabilirsiniz – imar edilmiş ısıtmanın devam etmek için bir nedeni olmasa da. Havlu raylarını bir seferde 20 dakika boyunca değiştiren havlu rayı artış işlevi sayesinde. Loxone’un ısıtma sistemini kontrol etme şekli sayesinde, kazan bir havlu radyatörü hiçbir zaman ısıtabilir, aslında bir elektrikli havlu rayından çok daha hızlı. Ayrıca, nem birikirse odayı kurutmak için yeraltı ısıtma ve ekstraktör fanını etkinleştirmek için nem sensörünü kullandık – ki bu da aile için harika bir özellik (yine ortaya çıktı] (yine arka planda iyi çalışan bir şey fark ediliyor). ”

Isıtma sistemi bölgelendirilir, bu da enerjinin aynı anda tüm odaların ısıtılmasını ifade etmediğini ima eder. Aile yatmadan önce üst katta salonda bir filmin tadını çıkarıyorsa, aynı anda daha büyük resepsiyon alanını ısıtmaya mantıklı gelmez. Tabii ki, ısıtma bölgelerinin akıllı olarak ayrılması Loxone tarafından otomatik olarak kontrol edilir. Her oda için ısıtma kendi programına ve özelleştirilmiş sıcaklığa çalışır. Her odadaki sıcaklık, ayrı sıcaklık sensörlerine gerek olmadığını ima eden dokunmatik anahtarlarla okunur – teknolojinin iç mekandan uzaklaşmamasının bir başka harika yolu.

Herkesin hayatı ideal bir programa girmez ve bir Loxone Smart Home bunu bilir. Aile beklenenden daha erken eve gelirse veya misafirleri eğlendiriyorsa ve hareket hala bir ısıtma programı sona erdirildiğinde tespit edilirse, ev ilgili odaların rahat bir sıcaklığa ulaşmasını ve korumasını sağlayacaktır. Bütün bunlar, bir termostat ayarlaması veya bir uygulamaya ulaşması gerekmeden yapılır.

Gece modu

Başucu dokunuşunun üç katı tıklamasıyla, tüm ev ‘gece modu’ aktif hale geldikçe kendini yatmaya başlar; Gerekmeyen ışıklarla kendilerini kapatır ve hatta alt kattaki odaları güvenlik için silahlandırır. Hala programa isteyen tüm ısıtma bölgeleri, enerji ve para harcamamak için erken sona erecektir.

Garaj ve kapı

Proje tamamlandıkça, Loxone sistemine kapı ve garaj kapısının kontrolü eklendi. Bu sadece aileye Loxone Smart Home uygulamasından bunları açma ve kapatma yeteneği vermekle kalmaz, aynı zamanda garajın açık olup olmadığını da gösterir – yatakta veya tatilde olsunlar.

Anahtarlar ve sensörler

Darren (Mimar) ve Ben’in her ikisi de evin tasarımının içeri giren herhangi bir akıllı teknoloji tarafından tehlikeye atılmadığından emin olmak istiyorlardı; Ve öyle değildi. Anahtarlar ve sensörler, sistem üzerinde kesintisiz kontrol sağlamak için taktik alanlara yerleştirildi, ancak aynı zamanda evin tasarımı üzerinde olumsuz bir etkisi yoktu. Bunun için, çok yönlü Loxone Touch ideal uyumdu.

Akıllı bahçe

Geleceğe dayanıklı evleri, planlama aşamasında bu ailenin bir gerekliliği olduğundan, Amica yapı sırasında bir ek Loxone bileşeni kurmayı seçti. Sonra bunu sorunsuz bir şekilde yapma seçeneği var.

Üç katın üzerinde yer alan bu şaşırtıcı ev, Loxone’un aydınlatma, ısıtma, güvenlik ve güvenlik ve erişim kontrolünü akıllıca otomatikleştirmek için kullanıldığı için çok daha şaşırtıcı hale getirildi. Planlama aşamasında ev otomasyonu hususlarını dahil etmenin önemini anlayan mimarlar ile Amica gibi profesyonel bir akıllı ev kurulum şirketi arasındaki sağlıklı çalışma ilişkisi, titizlikle bitmiş üründe açıktır.

Ferndown, evin bu kadar çok sayıda yönünün sadece perde arkasına bakıldığı, hayatı daha basit hale getirdiği ve bu rüya evde olmayı çok daha keyifli hale getirdiği gerçek bir akıllı evdir.

Loxone ortağı olmayı ve ürünlerini kurmayı seviyorum. Beni endüstrinin ön saflarında tutuyor ve her zaman yeni ve heyecan verici projelerle meşgulüm. Loxone devinin kalitesi gelinceIces, altındaki işçilik ve teknoloji hiçbiri ikinci olduğu için bunu suçlayamam.

Ben Tozer

Yönetmen, Amica

Bu olağanüstü akıllı evi devreye aldıkları için Ben ve Amica’daki ekibini tebrik ediyoruz. AMICA hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz ve bunların aşağıya tıklayarak altın bir ortak olma yolculuğu.

Loxone / Image Credit Chewton Bespoke Homes / Amica nazik rızası ile orijinal blog gönderisinden çoğaltıldı.
Bunu Paylaş:
Facebook
Twitter
Reddit
LinkedIn
Pinterest131
E -posta
Daha

Naber
Yazdır

Skype
Tumblr

Telgraf
Cep

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.